Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Kakaowe gofry słodzone daktylami | wegańskie, bezglutenowe

Kakaowe gofry to kolejny, już czwarty, przepis na gofry na moim blogu. Ewidentnie mam na nie teraz fazę. Uwielbiam to w jaki sposób ciasto zapieka się w gofrownicy, przez co jest bardzo chrupkie na zewnątrz i jednocześnie wilgotne w środku. Koniecznie spróbujcie tej wersji, a jeżeli macie ochotę na odrobinę pikanterii to dodajcie jeszcze szczyptę chilli. Polecam.

Kakaowe gofry przygotowałam z mąki bezglutenowej wymieszanej w równych proporcjach z mąki kukurydzianej (bio), jaglanej oraz z ciecierzycy. Ale zamiast takiego miksu możecie użyć jaglanej z kukurydzianą (pół na pół) albo orkiszowej – oczywiście w niej będzie już gluten.

Zamiast cukru, którego w swojej kuchni nie używam, do gofrów dodałam jabłko oraz suszone daktyle. Jeżeli taka dawka fruktozy wciąż będzie dla Was za mała możecie gofry zjeść z miodem oraz przesłodką persymoną. Dla zabawy możecie powycinać w niej dowolne kształty – ja używam do tego foremek do pierniczków.

.

Kakaowe gofry – składniki na około 18-20 sztuk

  • 150g mąki bezglutenowej– ja użyłam 50g jaglanej, 50g kukurydzianej, 50g z ciecierzycy
  • 1 jabłko
  • 200ml mleka roślinnego
  • 50ml oleju rzepakowego – rafinowanego
  • 1,5 łyżki siemienia lnianego – w ziarenkach
  • 2 czubate łyżki gorzkiego kakao
  • 8-10 suszonych daktyli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia – bezglutenowego
  • 1/3 łyżeczki pieprzu cayenne – opcjonalnie

.

Kakaowe gofry – wykonanie

Do przygotowania ciasta na kakaowe gofry polecam wykorzystanie blendera kielichowego.

  1. Możecie namoczyć daktyle w gorącej wodzie na około 15 minut – będą się łatwiej miksować. Ja oczywiście tego nie zrobiłam (z lenistwa) ale i mój blender potrafi sobie poradzić z takimi trudnościami
  2. W blenderze zmiksujcie mleko, jabłko (pozbawione nasiona ale nie skórki), siemię lniane, olej oraz daktyle
  3. Następnie do powstałej masy wsypcie mąkę, kakao oraz proszek do pieczenia (plus opcjonalnie chilli) i miksujcie wszystko do uzyskania jednolitej masy – trwa to kilka minut
  4. Przelejcie ciasto do miski i odstawcie je na 10-15 minut – niech odpocznie. Z doświadczenia już wiem, że takie lepiej się zachowuje w gofrownicy czy smaży w formie placuszków
  5. Gofrownicę wysmarujcie niewielką ilością oleju rzepakowego – ja używam do tego pędzelka
  6. Smażcie gofry nakładając niewielką ilość ciasta na jedną porcję
  7. Niestety to ciasto jest bardziej wymagające i potrzebuję spędzić więcej czasu w gofrownicy – około 6-8 minut na każdą małą porcję i nawet 10-12 jeżeli chcecie zrobić pełne gofry.

.

Jak wspomniałam na początku – kakaowe gofry możecie podać z miodem, persymoną ale też z dżemem, powidłami, słodkimi syropami. Na sucho też są rewelacyjne.

.

kakaowe gofry z miodem

 

2 Discussions on
“Kakaowe gofry słodzone daktylami | wegańskie, bezglutenowe”
  • A jaki maszblener? Planuję kupić lepszy taki który poradzi sobie z daktylami bez moczenia lub uda da radę przy produkcji domowego masła orzechowego:)