Blog o zdrowiu i zdrowym żywieniu oraz szybkim gotowaniu

Sałatka śledziowa w trzech odsłonach

Ten przepis podała mi Marta z Folwarku Przykop ostatniego dni mojego pobytu w Folwarku i Karczmie Stara Kuźnia. Rozmowa przy stole zeszła z pierogów ruskich, którymi kolejny raz się zajadałam, na ziemniaki i od nich już prostą drogą powędrowała w stronę sałatki, którą cztery Panie Wąsiakowskie zachwalały pod niebiosa. W prezencie dostałam nawet sekretny składnik, który dodaje jej wyjątkowego kopa. Oto sałatka śledziowa w oryginale i dwóch moich interpretacjach.

Bazą w tym przepisie są ziemniaki i śledzie. I tak – znowu będę się powtarzać, że jakość jedzenia zależy od jakości produktu. Nawet przy ziemniakach warto zwracać uwagę na ich rodzaj – najlepsze będą sałatkowe, które nie rozsypią się po ugotowaniu tylko utrzymają zwartą konsystencję. Więcej o gotowaniu ziemniaków tak aby zachować jak najwięcej ich wartości odżywczych przeczytacie tutaj. A śledzie – cóż, coraz głośniej mówi się o skażeniu Morza Bałtyckiego więc unikajcie bałtyckich śledzi. Ja wybieram te z większych akwenów – na przykład Atlantyku.

Składniki – to będzie duża sałatka śledziowa

Bo szkoda zabierać się za mniejszą porcję skoro sałatka nawet lepiej smakuje następnego dnia. Albo zróbcie ją sobie od razu w różnych wersjach

PRZEPIS BAZOWY – ORYGINALNY

Proporcje nie są w nim najważniejsze. Podaję Wam ilość, którą najedzą się dwie osoby przez dwa dni.

  • 1 kg ziemniaków
  • 0,5 kg śledzi typu matias
  • kilka ogórków konserwowych – ilość ustalnie wedle swoich preferencji
  • kapary – ilość wedle uznania
  • 1 cebula
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • majonez – w oryginalnym przepisie występuje majonez Kętrzyński – to właśnie jego mocno octowy smak nadaje sałatce niezłego kopa (prezent trzymam w lodówce)
  • BEZ SOLI – sól jest już w śledziach, ogórkach i kaparach

Wykonanie

  1. Śledzie wymoczcie w wodzie tak aby pozbyć się nadmiaru soli – ja zwykle moczę je około 4 godzin.
  2. Ziemniaki ugotujcie i po ostudzeniu pokrójcie w mniejsze kawałki, śledzie w paski, ogórki w kostkę lub plasterki (ja użyłam małosolnych)  a cebulkę w piórka (mi najlepiej smakuje czerwona cebula – jest delikatnie słodka).
  3. Składniki możecie mieszać w misce a potem nakładać na talerze.
  4. Na podaną ilość składników wystarczą 2 łyżki majonezu – on ma jedynie “zaciągnąć” całość a nie skąpać wszystko w majonezowym sosie.
sałatka śledziowa

sałatka śledziowa – podstawowe składniki

Sałatka śledziowa wersja light

Taka znowu light to ona nie będzie bo zamiast majonezu jest oliwa więc kaloryczność pozostanie podobna ale sałatka w tej wersji wydaje się być lżejsza dla żołądka. Jeżeli zdecydujecie się podzielić ww. składniki na pół to jedną połowę polejcie łyżką oliwy i wkrójcie do niej dużo świeżego koperku. Jestem przekonana, że ta wersja też Wam zasmakuje,

sałatka śledziowa

tu zamiast majonezu jest oliwa z oliwek a z dodatków dużo świeżego koperku

Sałatka śledziowa – wersja mix

W tej wersji w sałatce wylądowała jeszcze fasolka szparagowa (gotowana bez soli na parze) a całość ponownie połączył majonez.

Sama nie mogę się zdecydować, która opcja bardziej mi pasuje – z czy bez majonezu. Pewnie następnym razem znowu zrobię sobie kilka wersji – z brokułami, kalafiorem powinna wyjść równie dobra.

sałatka śledziowa

sałatka śledziowa – ziemniaki / śledzie / fasolka szparagowa / kapary / ogórek małosolny / koper / majonez

.

.

.